اهمیت راه اندازی کسب و کار در حوزه تجهیزات پزشکی

سلامت انسان‌ها در جوامع مختلف جزو تأثیرگذارترین عوامل پیشرفت آن‌ها بوده و همواره مورد توجه حکومت‌ها قرار داشته است. به ویژه در سبک زندگی قرن حاضر که انسان‌ها دچار عارضه‌ها و بیماری‌های نوظهور و بعضاً ناشناخته‌ای نیز شده‌اند، اهمیت رسیدگی به موضوع سلامت افراد را صد چندان کرده است.

تربیت نیروی متخصص در حوزه‌های بهداشت و درمان، آموزش و افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به رعایت بهداشت و سلامت، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای پیشگیری، تشخیص، درمان و مراقبت و تأسیس مراکز تخصصی برای این موارد و نیز استفاده از فناوری‌های جدید برای توسعه روش‌های ارتقای سلامت جامعه مانند توسعه در بخش سلامت دیجیتال و همچنین لوازم، وسایل و تجهیزات پزشکی همگی از موارد مهمی هستند که با مدیریت صحیح و آگاهانه آن‌ها می‌تواند قدم‌های مؤثری در راستای ایجاد یک جامعه سالم برداشته شود.

همان‌طور که اشاره شد، مبحث دستگاه‌های پزشکی از جمله مباحث بسیار مهم در نظام سلامت یک جامعه است چرا که بدون وجود چنین ابزاری عملاً بخش عمده‌ای از فعالیت‌های متخصصان بهداشت و سلامت، متوقف خواهد شد. به همین دلیل حوزه لوازم، وسایل و تجهیزات پزشکی از حوزه‌های استراتژیک در نظام سلامت و حکومت تلقی می‌گردد.

طبق آمار مدیران اداره کل تجهیزات پزشکی ایران در سال ۹۷، حجم بازار داخلی این حوزه در حدود دو و نیم میلبارد دلار برآورد شده است که ۳۰ درصد از این بازار در دست نزدیک به ۱۰۰۰ تولیدکننده داخلی و ۷۰ درصد مابقی سهم واردات تجهیزات پزشکی به داخل کشور بوده است.

هر چند که در سال های اخیر تعداد تولیدات دستگاه‌ها و لوازم پزشکی در کشور ما به بیش از ۲۸۰ هزار قلم رسیده است و به بسیاری از کشورهای جهان نیز صادرات داشته‌ایم و پیشرفت‌هایی در این زمینه‌ها حاصل شده است، اما هنوز ظرفیت زیادی برای در دست گرفتن بازار داخل و همچنین بازار بین الملل وجود دارد. از سوی دیگر چالش تحریم‌ها موجب شده تا بخشی از نیازهایی که قبلا از طریق واردات مرتفع می‌شده، هم اکنون با همت متخصصان داخلی باید رفع گردد. بنابر همه این شواهد، مشاهده می‌شود که وجود فرصت‌های جذاب زیادی برای ورود به حوزه تجهیزات پزشکی و راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا در این زمینه فراوان است.

امیدواریم با تلاش بازیگران این حوزه بتوان در راستای رونق این بازار در کشور و همچنین توسعه صادرات قدم‌های گسترده‌ای برداشته شود.

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
اشتراک گذاری

نظرات

  • صابر نقی زاده ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۲:۵۳ ب٫ظ پاسخ

    ممنون. از این نوع مقاله ها بیشتر بگذارید

  • محمد رضایی ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۲:۵۴ ب٫ظ پاسخ

    ما هم امیدواریم

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.