بلاکچین چه چیزی نیست؟

بلاکچین چه چیزی نیست؟

بسیاری از افراد تصور اغراق شده ای ازبلاکچین دارند و فکر می کنند بلاکچین یک چوب جادو است که همه چیز راه بهتر می کند در حالی که در واقعیت این طور نیست و لزوماً بلاکچین همه جا خوب نیست و ما باید متناسب با مسئله مون به سراغ بلاکچین برویم.

تعریف بلاکچین

بلاکچین یک مفهوم سهل و ممتنع است. مثل اینکه به مادربزرگتان بخواهید توضیح دهید اینترنت چیست؟

بلاکچین چیزی جز پایگاه داده نیست. که این پایگاه داده ۲ ویژگی بارز دارد:

  • این پایگاه داده فقط در یک سرور نیست. در سرورهای مختلفی است که این سرورها با یک پروتکل و روشی در بستر اینترنت به هم وصل‌اند و با یک روشی به روز می شوند. همچنین این پایگاه داده حاکمیت منظمی ندارد.
  • داده‌ها به صورت خاصی ذخیره شده‌اند و به صورت پکیج اضافه می شوند.

به جای اینکه یک فایل ۱۰۰۰ ردیفی وجود داشته باشد، ۱۰۰ تا فایل وجود دارد که داخل هر کدام ۱۰ ردیف اطلاعات است و به هم وصل‌اند. در هر فایل علاوه بر اطلاعات خود فایل، DNA فایل قبلی نیز وجود دارد.

اگر شما در فایل قبلی یکی از اعداد را تغییر دهید هش (hash) آن بلاک تغییر می‌کند بنابراین چون این هش (hash) در بلاک‌های دیگر قرار می‌گیرد برای اینکه نامعتبر نباشد مجبور هستید که در بلاک‌های دگر نیز دستکاری کنید، چون این را افراد دیگر در سیستم‌هایشان می‌بینند به راحتی متوجه این دستکاری می‌شوند.

دیتابیسی معتبر است که ۵۰+۱ درصد افراد در شبکه معتقد باشند که آن دیتابیس صحیح است.

همه این موارد برای ما یک اعتماد فراهم می کند که این اعتماد فقط به یک نفر نیست. یک شبکه غیر متمرکز به وجود آمده که به ما این اعتماد را می‌دهد.

کارکرد اصلی بلاکچین: ایجاد اعتماد به صورت غیرمتمرکز

این موضوع یک انقلابی را در دنیا به وجود آورده است و در تمام حوزه ها تحولاتی ایجاد خواهد کرد.

آیا وارد حوزه بلاکچین بشویم؟

حوزه بلاکچین یک حوزه چند بعدی است و باید هدفمان را از ورود به این حوزه مشخص کنیم: سرمایه گذاری، فعالیت فنی، کسب و کار مبتنی بر بلاکچین، شرکت مشاوره حوزه بلاکچین و … همه این‌ها نشان می‌دهد که بلاکچین صرفاً مالی و فنی نیست و ابعاد گوناگونی دارد.

بلاکچین دراقتصاد و کسب و کار به جای واسطه‌ها می‌نشیند. واسطه‌ها در اقتصاد مفهوم بدی نیست. چرا که موجب کاهش هزینه‌ها می‌شود. البته باید به این نکته هم توجه کرد که بلاکچین در بسیاری از موارد هزینه‌ها را افزایش می‌دهد اما به دلیل مزیت‌های دیگری که دارد ممکن است مطلوب نظر افراد و سازمان‌ها باشد.

اگر در کسب و کار فعلی شما انحصارگر واسطه‌ای وجود دارد که شما را اذیت می‌کند، بلاکچین می‌تواند گزینه مناسبی برای برون‌رفت از این وضعیت باشد.

مثال : قهوه

قهوه خورهای حرفه‌ای خیلی براشون مهمه که بداند این محصول از چه مزرعه‌ای و طی چه فرایندی به دستشان رسیده. بلاکچین به راحتی این اعتماد را به افراد می‌دهد تا دقیق این فرایند را رصد کنند و خیالشان راحت باشد.

مثال: انتخابات

رای گیری می تواند در بلاکچین قرار بگیرد تا تقلب نشود

مثال: حوزه سلامت

دیتاهای سلامت بسیار باارزش هستند. هم از نظر اقتصادی هم از نظر حریم شخصی و حتی امنیت ملی

اگر این اطلاعات هک شود و لو برود قطعا تبعاتی خواهد داشت. اما فرض کنید اطلاعات پزشکی افراد روی بلاکپین قرار بگیرد. کلید این اطلاعات را خود فرد و مرکز بهداشت دارد. حالا مثلا برای پنجاهمین بار، شخص به یک مرکز بهداشت دیگر مراجعه کند. چون همه این اطلاعات در بلاکچین است، کافی است فرد بیمار فقط کلید را به آن مرکز بدهد و پزشک راحت به تمام سوابق پزشکی فرد دسترسی دارد.

مثال: قراردادهای هوشمند

مثلا دو نفر باهم در موردی توافق می کنند، می شود این را به صورت کد نوشت و روی بلاکچین قرار داد. این اطلاعات غیرقابل تغییر است و طرفین نمی توانند تغییری درقرارداد ایجاد کنند.

بلاکچین چه چیزی نیست؟

بلاکچین چوب جادویی نیست که هر کسب و کاری را بهتر کند

بلاکچین فقط در حوزه مالی نیست

بلاکچین لزوما باعث کاهش هزینه ها نمی شود

بلاکچین، بیت کوین نیست

همه بلاکچین ها عمومی نیستند. انواع و اقسام بلاکچین وجود دارد

بلاکچین کنار تکنولوژی های دیگر زندگی ما را متحول می کند.

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
اشتراک گذاری

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.