نکته های مهم راه اندازی یک تیم استارتاپی

تیم استارتاپی: نکته های مهم برای راه اندازی

تشکیل یک تیم استارتاپی از جمله پر چالش ترین مراحل راه اندازی استارتاپ است و تقریبا هر کسب و کار نوپایی با این مورد برخورد کرده است. اما به هر حال کمتر کسب و کاری در دنیا وجود داشته که برای رسیدن به تعالی، نیازی به یک تیم خوب نداشته باشد. چه بسیار افراد متبحر و توانمند بوده اند که در کنار هم جمع شده و برای راه اندازی یک کسب و کار اقدام کرده اند اما در نهایت با شکست مواجه شدند. به راحتی می توان نتیجه گرفت که عوامل متعددی وجود دارد که نادیده گرفتن آن ها می تواند نتیجه مشابهی را برای سایر تیم ها به ارمغان بیاورد!

اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد راه اندازی یک کسب و کار نوپا را دارید اما در مورد تشکیل تیم اولیه آن دچار چالش شده اید، احتمالاً نکته های مهمی که در ادامه آمده می تواند برای شما راه گشا باشد و نگاه تان را برای پیدا کردن افراد مناسب پخته تر کند.

T شکل ها را پیدا کنید!

این افراد بهترین گزینه برای شروع تشکیل یک تیم استارتاپی هستند. تعبیر T شکل به افرادی گفته می‌شود که در عین حالی که در یک زمینه خاص تخصص و مهارت کافی دارند، اما در شرایط خاص علاقه و امکان ورود و دست گرفتن کارهای دیگری که لزوماً ارتباطی به تخصص اولیه آن ها ندارد را دارند. چنین افرادی در شروع کار یک استارتاپ که هنوز کاملاً نمی دانیم که قرار است چه اتفاقی بیافتد! (باور کنید همین طور است) یا به روشنی همه وظایف و نیازها مشخص نشده است و یا این که امکان استخدام افراد زیاد و متخصص در هر زمینه وجود ندارد، می توانند بسیار مفید فایده باشند.

پس پیشنهاد می شود که در جلسه گفتگو یا مصاحبه با افرادِ کاندیدا برای همکاری، از ایشان در این مورد سوال کنید. مثلاً شاید بد نباشد که اگر با فردی که در توسعه یک نرم افزار تبحر دارد در مورد این که آیا حاضر است در بخش بازاریابی یا روابط عمومی هم همکاری کند، بپرسید.

یکی از شاخص ترین ویژگی های افراد T شکل این است که آن ها کمتر در مورد خودشان حرف می زنند. اگر در صحبت های ایشان این نکته نمایان بود، می تواند کمی نگران کننده باشد. خوب است که در مصاحبه یا گفتگو، در مورد تجربه های تیمی قبلیشان بپرسید تا مشخص شود که توجه آن ها به همکاری تیم در پیش برد اهداف بوده و همکاری برایش مهم بوده یا نه؟ آیا در مورد “ما” بیشتر حرف می زند یا “من”؟

۲- اهل عمل باشند!

از این بابت مطمئن شوید که افراد فقط ادعا نمی کنند! و آنچه که مدعی آن هستند را در عمل نیز نشان می دهند. پس در گفتگوی اولیه از آن ها بخواهید تا نمونه ای از کار مشخصی را برایتان انجام دهند. مثلا اگر در فروش یک محصول تخصص دارند، آن را به شما بفروشند. در واقع صرفاً به این که می توانند کاری را انجام دهند بسنده نکنید، بلکه در مورد چطور انجام دادن آن کار هم مطمئن شوید. خب! البته در مورد نحوه درخواستتان هم دقت کنید! رفتار، زمان، خلاقیت، مواجهه با چالش و … همه نکات مهمی هستند که می تواند در کیفیت انجام دادن کارها مؤثر باشد، حتی تا این اندازه که کاری هرگز به سرانجام نرسد!

حواستان به افرادی که زیاد رویاپردازی می کنند هم باشد؛ برای تیم استارتاپی ممکن است خطر آفرین باشند! آن ها خدای خلق ایده های جدید هستند! و یا این که ممکن است در مورد تخصص های متعددی مدعی باشند. اما در زمان اجرا، هیچ کاری از دستشان بر نیاید و در همان عالم رویاها بمانند!

نکته: خب! البته در موقع صحبت در مورد همکاری در سطح هم بنیان گذاری، بهتر است نوع مکالمه شما شبیه مصاحبه استخدامی نباشد! این که فرد مقابل احساس کند که از موضع بالا به پایین با او صحبت می‌شود، ممکن است همه کارها را خراب کند.

۳. اولویت ها مهم است.

حواستان به این نکته خیلی مهم باشد که صرفاً بر اساس توانمندی ها و ویژگی های افراد، آن ها را برای همکاری دعوت نکنید. پیش از آن، اولویت های مهم دیگری هستند که قبل از راه اندازی تیم استارتاپی و یا توسعه آن، باید مد نظر قرار دهید.

 

نیازتان را مشخص کنید: فرقی نمی کند که اولین نفر یا صدمین نفر را می خواهید استخدام کنید، به هر حال اگر نمی دانید که برای چه دلیلِ مرتبط با کسب و کارتان می خواهید کسی را به همکاری دعوت کنید، لطفاً دست به این اشتباه نزنید.
  • از آشنایان شروع کنید: احتمال این که در بین دوستان، هم دانشگاهیان و سایر آشناهای خود افراد مورد نظر را پیدا کنید کم نیست.
  • اگر این تلاش به نتیجه نرسید، شاید بتوایند در فضای مجازی از فروم های تخصصی، وبلاگ ها، شبکه های اجتماعیِ حرفه ای از جمله Linkedin، CofoundersLab، Founder2Be، کانال تلگرامی سینرژیسم و … کمک بگیرید. در فضای حقیقی هم حضور در رویدادهای کارآفرینی و مشابه آن و خلاصه به هر جایی که افراد علاقمند به کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار و مشارکت در یک تیم استارتاپی حضور دارند، سر بزنید.
  • اگر باز هم نشد! آن گاه می توانید به آن سوی شهرها، مرزها و دریاها هم فکر کنید! در واقع کار را برون سپاری کنید. این تصمیم معایب و مزایای خاص خودش را دارد و ممکن است نسبت به استخدام، انتخاب بهتر یا بدتری باشد. برون سپاری، تعاملات خاص خودش را می طلبد و باید بتوانید روش های همکاری و کنترل یک پروژه از راه دور را به خوبی اجرا کنید تا ضربه ای به کسب و کارتان وارد نشود. اگر این ارتباط هر چه دورتر باشد لازم است که به تفاوت هایی مانند تفاوت زمان، تفاوت فرهنگ و … هم توجه داشته باشید.
  • حواستان به شرایطتان باشد: پیش از دست زدن به این کار، در نظر گرفتن مواردی همچون بودجه، امکانِ به کارگیری نیروهای موجود در کار جدید از سویی و ارزش‌ها و فرهنگ حاکم یا مد نظر شما در تیم استارتاپی خود از سوی دیگر، می‌تواند در تصمیم و انتخاب شما مؤثر باشد.

به طور قطع مطالب بسیار زیادی در مورد این موضوع می توان بیان کرد. چرا که بحث منابع انسانی یک از پیچیده ترین و پر چالش ترین موضوعات در هر سازمانی چه در زمان راه اندازی و چه در زمان توسعه آن می باشد. این مقاله برخی از نکات مهمی که شاید برای یک تیم استارتاپی مفید باشد را بیان کرده است.

اگر شما هم صاحب ایده کسب و کاری در حوزه سلامت هستید و تیم استارتاپی خود را تشکیل داده اید و علاقمند به حضور در شتاب دهنده سکو هستید، می توانید با مراجعه به صفحه فرم ثبت نام و پذیرش شتاب دهنده تخصصی سکو، اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده تا با شما تماس بگیریم.

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
اشتراک گذاری

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.