مصاحبه با مشتری

مصاحبه با مشتری: اندر فایده های صحبت درباره مسأله

سلام
یکی از گام‌های خیلی خیلی مهم به خصوص در شروع یک کسب و کار، همون طور که زیاد در موردش صحبت شده، بحث “مصاحبه با مشتری در مورد مسأله” است.

مسأله؟ بله! راه حل (ایده) نه ها! مسأله!

می‌دونم که عاشق ایده‌تون هستید و در ذهن خودتون اون رو ۱۰۰درصد موفق می‌پندارید. اما لطفاً چند لحظه این پندار رو کنار بگذارید و چند گام برگردید عقب‌تر. به این فکر کنید که اصلاً چرا چنین ایده‌ای به ذهن شما رسیده؟ چطور شده که علاقمند شدید تا کار مثبتی برای مردم انجام بدید؟

خیلی هم ممنون😊

این‌که چطور مصاحبه با مشتری رو خوب و درست انجام بدید رو می‌تونید به کمک کتاب‌های خوب موجود مثل تست مامان (نوشته راب‌فیتز پاتریک) و اجرای ناب (نوشته اَش مائوریا) و…، شرکت در کارگاه‌ها یا جلسه‌های مشاوره و منتورینگ یاد بگیرید. البته مقاله‌های سایت سکو رو هم اگر دنبال کنید امیدواریم که براتون مفید باشه.

این‌جا می‌خوام بهتون در مورد این بگم که اصلاً این کار چه فایده‌هایی برای کسب و کار شما به همراه داره.

همون‌طور که می‌دونید، در شروع یک کسب و کار نوپا، مدل کسب و کار پر از فرضیه است.

باور بفرمایید که فرضیه است!

پس برای اثبات اون‌ها باید کاری کرد. به این کار اعتبارسنجی گفته می‌شه. روش‌های مختلفی توسط افرادی مثل استیو بلنک، اریک ریس، اش مائوریا و خیلی‌های دیگه ارائه شده؛ یکیش اینه که از دفترتون خارج بشید و برید خدمت مشتری عزیز و باقی ماجرا…!

اگر هنوز محصول آماده‌ای برای عرضه به مشتری خودتون ندارید، می‌تونید از فرصت گفتگو با مشتری های خود برای بهبود محصول خود به خوبی بهره ببرید.

فایده‌های مصاحبه با مشتری:

فایده ۱: وقتی با مشتری صحبت می‌کنید، ,اساساً متوجه می‌شید که اون مسأله‌ای که شما فکر می‌کردید مهمه و مردم دنبال راه‌حل براش هستند یه مسأله واقعیه و تَوَهُمِ شما نبوده! بلکه عده‌ی قابل توجهی اون بیرون هستند که از این مسأله (مشکل، نیاز،…) دارند رنج می‌برند. ای بابا!
فایده ۲: خب، باشه فهمیدیم که این مسأله هه واقعاً وجود داره. اما آیا اون‌هایی که مبتلا به این مسأله هستند، اصلاً دنبال راه حل هم هستند؟!!! مگه می‌شه نباشند؟! قبول دارم که ممکنه کم پیش بیاد اما به جان خودم پیش میاد! مثال براش زیاد هست.
فایده ۳: بسیار هم عالی 🙂 دنبال راه حل هستند. اما آیا تا حالا راه حلی براش نبوده؟ چطوری تا پیش از این ایده خارق العاده شما، این بندگان خدا مسأله‌شون رو حل می‌کردند؟ این‌جاست که شما به کشفیات بزرگی پی می‌برید که بسی ارزشمند خواهد بود.

۳-۱: راه حل‌های قدیمی و سنتی کدوم‌ها بودند؟

۳-۲: راه حل‌های جدید که شاید رقبای شما هم توی اون‌ها باشند چی؟

۳-۳: عادت! و تو چه می‌دانی که چیست این عادت! چه سخت رقیبی است این عادت! خیلی حواستون بهش باشه خلاصه.

فایده ۴: در طول گفتگو با مشتری، وقتی که راه‌حل‌های جایگزین پدیدار شدند تازه شما متوجه می‌شین که کجای راه حلتون رو باید اصلاح کنید. کجای راه حل رو باید تغییر بدید. کجای راه حل رو کلاً باید بگذارید کنار و …

تازه الان رسیدیم سر خط! رسیدیم به جایی که می‌شه راه حل رو تنظیم کرد. اون هم راه حل اولیه. راه حلی که حالا می‌تونید، دلایلی برای مشتری جان ایجاد کنید (یه جورایی میشه مزیت‌های رقابتی) تا بیاد و به جای راه حل‌های دیگه، مال شما رو انتخاب کنه.

بدانید و آگاه باشید که این هدف (ارزش) است که باقی می‌ماند نه راه حل!

شرایط کسب و کار شما، انقدر چرخ می‌خوره و تغییر می‌کنه که حتی ممکنه چند ماه یا سال بعد ببینید هیچ اثری از راه حل اولیه مشاهده نمی‌شه اما هنوز مشتری‌ها عاشق کسب و کار شما و ارزشی که ایجاد کردید هستند 🙂 ان شاءالله.

خداوکیلی می‌خواستین بدون صحبت با مشتری و, به دست آوردن این اطلاعات بزنین به دل بازار؟

پناه می‌برم به خدا! از شر محصولی که بسازیم و هیچ کس اون رو نخواد!

هر چند اصلاً منظور این نیست که بشینیم و هیچ کاری نکنیم تا همه چیز ۱۰۰درصد مشخص بشه و بعد کار رو شروع کنیم. نه! این اتفاق ممکنه هرگز نیافته پس شما هم معطل نکنید.

این‌جا بسیار رَواست که از روش لین استارتاپ جناب اریک ریس کمک بگیریم. اندازه‌گیری و یادگیری همون فیدبک هستند که هر وقت قطع بشه زبونم لال! اون لحظه آغازیست بر ورود شما به فرایند شکستِ عامدانه! جناب استیو بلنک بارها و بارها و بارها این جمله رو می‌گه:

پاشو از دفترت برو بیرون! پاشو دیگه…اِ!

امیدوارم دست پُر برگردین 🙂

اگر ایده‌ای دارید که می‌خواهید در شتاب‌دهنده سکو پذیرش شود، می‌توانید با مراجعه به صفحه فرم پذیرش و ثبت نام در شتاب دهنده تخصصی سکو اطلاعات استارتاپ خود را وارد کنید و در پایان فایل ارائه مؤثر به سرمایه‌گذار را می‌توانید بارگذاری کنید.

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
اشتراک گذاری

نظر (۱)

  • پروین میرزایی ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ در ۸:۱۳ ق٫ظ پاسخ

    خیلی خیلی مفید بود

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.