مهندس محمد حسین ربیعی مدیرعامل شتابدهنده تخصصی سکو 

مصاحبه مدیریت شتابدهنده تخصصی سکو با خبرگزاری تحلیل بازار

– معرفی شتابدهنده تخصصی سکو

شتابدهنده تخصصی سکو 
شتابدهنده تخصصی سکو

شتابدهنده تخصصی سکو از مرداد ماه سال ۱۳۹۸، برای هموارسازی راه پر پیچ و خم کسب و کارهای نوپا در زمینه سلامت؛ با محوریت سالمند و کودک، راه‌اندازی شد.

هسته اصلی این شتابدهنده توسط افرادی که دارای تجربه استارتاپی و شرکت داری در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی، فناوری زیستی و دارویی هستند، تشکیل شده است.

برای همین اگر بخواهیم وجه تمایز خود را با سایر شتابدهنده های این حوزه بیان کنیم می توانم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • این مجموعه کاملا خصوصی بوده است و به هیچ ارگان دولتی و نیمه دولتی واسطه نمی باشد و همین موضوع سبب می شود که مدیران وی سرعت پاسخگویی و تحرک و پویایی بیشتری داشته باشند و این انتظار می رود تا از منابع در اختیار خود در زمان و مکان مناسب بهره ببرد.
  • برخلاف خیلی ها که از خارج از این بازار و به واسطه ترند های بین المللی حوزه سلامت را برای سرمایه گذاری و فعالیت در آن انتخاب کرده اند این مجموعه به واسطه تحصیلات دانشگاهی مرتبط مدیران و سهامداران مجموعه و فعالیتهای اقتصادی در طول ۱۵ سال گذشته در حوزه سلامت این فرصت را دارد که از داخل بازار تجربیات و شبکه های ارتباطی خود را به استارتاپ ها ارائه نماید و پتانسیل های بالقوه خود را با توجه به نیازهای اختصاصی تیم های استارتاپی برای آنها بالفعل نماید.
  • این مجموعه به جد بر این باور است که باید به عنوان هم بنیانگذار در کنار تیم ها قرار گیرد به همین خاطر تعریف جدیدی به نام منچینگ را ارائه نموده است که تلفیقی از مشاوره، منتورینگ و کوچینگ می باشد.

بسیاری از گروه های کسب و کار نوپا را جوانان تحصیل کرده در زمینه پزشکی، پیراپزشکی، مهندسی پزشکی و فناوری زیستی- دارویی تشکیل می دهند که علی رغم استعداد، انگیزه و توانایی؛ تجربه لازم در راه‌اندازی یک کسب و کار نوپا را ندارند. شتابدهنده تخصصی سکو امکانی را فراهم می کند که این گروه ها بتوانند در فضای کاری و آزمایشگاه های مناسب، به شبکه ارتباطی و افراد متخصص و صاحب نظر در این حوزه دسترسی داشته باشند و همین طور با استفاده از نظرات منتور (افرادی که در زمینه های مرتبط تخصص و مهارت دارند) هدایت و راهنمایی شون و با بهره گیری از یک کوچ مهارت فردی و تیمی خود را شکوفا نمایند.

 

–  نحوه  و میزان سرمایه گذاری شتابدهنده تخصصی سکو بر روی استارتاپ ها 

در فرآیند کاری، ابتدا تیم ها و گروه های کسب و کاری که دارای ایده و عزمی جزم در فعالیت درحوزه سلامت دارند را از طریق فرخوان، حضور در رویداد های استارتاپی و حضور در کلونی های استارتاپی شناسایی کرده و پس از ارزیابی تیم و ایده آنها با توجه به نیاز آن تیم ها با آنها مذاکره کرده و با در اختیار قرار دادن فضای کار، امکانات شبکه‌سازی، کوچ و منتورینگ و سرمایه بذری تا سقف ۱۰۰میلیون تومان با آنها مشارکت کرده و تلاش می کنیم تا زمینه موفقیت شان را فراهم نماییم.

– سرمایه گذاری روی استارتاپها تاکنون چه میزان بوده است ؟ و تامین مالی از چه طریق صورت می گیرد؟ ( اشخاص حقیقی و حقوقی و یا  سازمانها….؟لطفا توضیح دهید.

تاکنون حدود ۴۰۰میلیون تومان بر روی ۴ استارتاپ سرمایه گذاری صورت پذیرفته است  از آنجا یکی از پشتیبان های شتابدهنده تخصصی سکو، شرکت های تجهیزات پزشکی فعال و معتبر هستند در مرحله اول سرمایه گذاری بر روی این تیم توسط هلدینگ سدار و شرکت آریان تجهیز ماد صورت پذیرفته است و ما به عنوان پلی رابط بین استارتاپ ها و سرمایه گذار ها عمل می کنیم.

البته ما همواره در تلاش هستیم که سرمایه گذارهای حقیقی و حقوقی بیشتری را با خود همراه نماییم همانطور که می دانید سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها از نوع سرمایه گذاری پرخطر محسوب می شود ولی ما سعی کرده ایم که با انتخاب محدود تیم ها و تمرکز روی آنها و همراهی بیشتر تیم های استارتاپی به عنوان یک هم بنیانگذار در ابتدای مسیر حرکت آنها برای سرمایه گذارها آرامش خاطر نسبتاً بیشتری را فراهم کرده و تاحد امکان میزان ریسک آنها را کاهش و یا منطقی تر کنیم.

– چه نوع استارتاپهایی و در چه حوزه های را تحت پوشش دارید؟

 حوزه فعالیت شتابدهنده ما سلامت دیجیتال و تجهیزات پزشکی است که به ایده های با محوریت سالمند و کودک توجه بیشتری خواهیم داشت.

– شمار  استارتاپهای کنونی تان چند استارتاپ است ؟ لطفا نام ببرید…  چه استارتاپهایی هستند؟( چه امکاناتی در اختیارشان گذاشته اید؟ درصد پیشرفت فعالیت شان  چه میزان بوده است؟

در مرحله اول فراخوان از بین ۱۰تیم استارتاپی،  ۴ استارتاپ به نام های استارتاپ سروآسامد (ارائه دهنده خدمات نمونه گیری و آزمایشگاه در محل بیمار) استارتاپ مارس (دستگاه ثبت کننده دما و فشار (دیتالاگر) مخصوص اتوکلاو های بیمارستانی و ارائه خدمات تمپرچر مپینگ انبارها و سردخانه ها) استارتاپ ربات اتوسمپلینگ سرو (یک بازوی رباتیک کمک کننده تکنسین آزمایشگاه) استارتاپ اکساتک (دستگاه خلوص سنج اکسیژن) توانستند از تمام خدمات تعریف شده شتابدهنده تخصصی سکو استفاده کرده و دوره شتابدهی را با موفقیت طی نمایند و وارد مرحله جذب سرمایه شوند.

هر ۴ استارتاپ موفق شدند محصولات و خدمات خود را روانه بازار کنند و در حال نفوذ در بازار و یا تست مدل درآمدی خود می باشند.

–  در حال حاضر با چه چالشهایی  روبرو هستید؟

شتابدهنده تخصصی سکو تیم های کارآفرین را جذب و حمایت می کند متاسفانه به دلایل گوناگونی در حال حاضر به شدت تیم های کارآفرین کشور بشدت کاهش پیدا کرده است و به دلیل هجمه ای از عوامل بیرونی و عدم توانایی در تشکیل یک تیم، افراد مستعد نیز مهاجرت کرده یا فکر مهارجرت به سر دارند و یا ترجیج می دهند در شرایط کنونی از منطقه امن خود خارج نشوند و افراد باقیمانده هنوز توانایی تشکیل تیم و فعالیت گروهی را کسب نکرده اند.

کمبود نقدینگی و منابع مالی ارزان قیمت نیز در دیگر چالش های امروز اقتصاد می باشد.

البته عدم شناخت مسئولین دولتی از روحیات یک استارتاپ و عدم آگاهی از نقاط زمانی و مکانی حیاتی برای رشد و توسعه استارتاپ ها، سبب شده است که آنها تصمیم ها و اقداماتی را اتخاذ نمایند که بعضاً منجر به مرگ یک استارتاپ می شود.

– برای رفع چالشها چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟

خارج شدن از شهر تهران  و مراجعه به شهرهای دیگر کشور می تواند امکان مواجه با تیم های مستعد بیشتر را برای ما مهیا شود و همچنین با تمرکز بر روی یک موضوع و جذب افراد مستعد به صورت استارتاپ استودیو  نسبت پیشبرد یک ایده و یا حل مشکل اقدام نماییم و با تشکیل کنسرسیوم با سایر شتابدهنده ها اقدام به جذب سرمایه گذاران های بیشتری نماییم و با برگزاری جلسات با مدیران بخش های مختلف دولتی سعی بر روشنگری و تببین مشکلات استارتاپ ها اقدام کنیم و به آنها کمک کنیم تا بتوانند آیین نامه ها و دستورالعمل های مناسبی را تدوین نمایند.

– حمایت کنندگان چه ارگانها یا اشخاص ( حقیقی حقوقی) هستند؟

معاونت علمی ریاست جمهوری به عنوان اعطاء کننده مجوز فعالیت شتابدهی از ما حمایت کرده است البته بسیاری از شرکت های تجهیزات پزشکی همچون طب ابزار آسیا، درمان نگار آیندگان، کروم ابزار پارسه، سما تشخیص آریا، فرمند دانش ابزار، بهان طب آزما، لیان آزمای بهار، ماوراء فنون آزمایشگاهی، آریان تجهیز ماد، اوسن و گروه مدلین از حامیان حقوقی ما هستند و بسیاری از مسئولان تجهیزات پزشکی بیمارستان ها و مراکز درمانی سراسر کشور و پزشکان و مدیران بیمارستان های خصوصی و دولتی به عنوان حمایت کنندگان حقیقی مجموعه ما می باشند.

البته ما همواره با سایر شتابدهنده ها همچون ابرزندگی، کارا، نکسترا همکاری داریم و ارتباط خود را مراکز دانشگاهی و مراکز رشد نیز حفظ کرده ایم.

– برخی از استارتاپها از این که اکثر شتابدهنده (سرمایه گذاری ها  و ارایه امکانات به  استارتاپ ها  ) درتهران متمرکز هستند، گله مندند، به نظر شما چه کاری  باید در این راه انجام داد؟

من به آنها حق می دهم که ناراحت باشند البته در تمام دنیا به نوعی با این موضوع روبرو هستیم و فقط شدت و قلت آن متفاوت می باشد. اکوسیستم کارآفرینی استارتاپی کشور دوران کودکی خود را پشت سر گذاشته است و در تلاش است که وارد مرحله بعد شود من بارها گفته ام که بسیاری از شتابدهنده های ما نیاز به شتابدهنده دارند.

من به آنها این مژده را می دهم که هنوز دیر نشده است به زودی باد به پرچم شما هم می وزد.

ممکن است در ابتدا به دلایل مختلف شتابدهنده ها فعالیت خود را از تهران شروع کردند ولی اگر بخواهند رشد کرده و پایدار باشند باید به شهرهای دیگر نیز سر یزنند چرا که بر خلاف بازار سنتی کسب و کار ها که بازار تهران رونق بیشتری دارد بازیگران آینده این اکوسیستم از دل شهرستان ها و شهرهای دیگر بیرون خواهند آمد.

همانطور که در حال حاضر چالش اصلی  شتابدهنده ها،کاهش چشمگیر تیم های مستعد و مناسب در پایتخت و سختی مذاکره با اندک تیم های حاضر است و آنها برای برون رفت از این چالش حتما نگاهی به سایر شهر ها نیز خواهند زد.

امیدوارم که افراد کارآفرین در اقصی نقاط کشور تیم های کارآفرینی مناسبی را تشکیل دهند تا شتابدهنده ها و سرمایه گذار ها ترقیب شوند که به سمت آنها بیایند و تیم های کارآفرین حداقل در شروع فعالیت خود به فکر استفاده بهتر و بیشتری از امکانات و شرابط محیطی و اجتماعی بومی خود باشند مطمئن باشند موفق خواهند شد.

– به نظرتان چگونه دولت یا سازمانها باید از بخش سرمایه گذاری روی استارتاپها حمایت کنند؟

دولت باید به وظیفه خود عمل کند و تسهیل کننده شرایط کسب و کار باشد و خود را درگیر بنگاه داری نکند و تلاش کند به روز باشد و با وضع قانون های مناسب و شفاف به رشد استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک و متوسط کمک کند.

در بسیاری از جاهای دنیا به یک تیم استارتاپی منابع مالی مدیریت شده با سقف بالا و ارزان قیمت و یا بلاعوض را درکنار امکانات و قوانین تسهیل شده کسب و کار را قرار می دهند چرا که اعتقاد دارند که این اقدام آنها هم سبب اشتغال زایی برای جوانان شده و آنها توانسته اند بر اساس اسناد بالادستی خود جامعه را مدیریت راهبری نمایند و هم وقتی کسب و کار آنها به درآمد رسید منابع سرمایه گذاری شده خود را به واسطه دریافت مالیات های تنظیم شده برداشت کرده و محل درآمد پایداری را نیز برای خود مهیا نمایند.

اما متاسفانه در کشور ما مالیات را معاف می کنند و در عوض شاهد قانون های سخت، امضاء های طلایی و رانت های اطلاعاتی و منابع مالی گران قیمت هستیم و اینگونه می شود که افراد موفق روز به روز پولدار شده و افراد شکست خورده روز به روز در چنگال مشکلات فرو می روند.

به نظر من نباید مراکز رشد و پارک های علم و فناوری توسط دانشگاه ها اداره شود و منابع نقدی سرمایه گذاری را در اختیار مدیران دانشگاهی و دولتی قرار دهیم چرا که آنها اصول و قواعد بازی کسب و کارها را فقط به صورت آکادمیکی گذرانده اند و معمولا فاقد هرگونه تجربه کاری هستند، مدیریت منابع انسانی و حل مشکلات یک سازمان که تحت عوامل متعدد بیرونی است نیازمند تجربه عملی در زمین بازی دارد.

پس دولت بهتر است از تجربه های موفق سایر کشورها نیز بهره برده و بیشتر زیر ساخت ها را تکمیل نماید و شرایط کسب و کار ها را تسهیل کند و شرایط سرمایه گذاری پرخطر سرمایه گذارهای بخش خصوصی را تسهیل نماید.

شتابدهنده های خصوصی در این میان می توانند نقش بازوهای عملیاتی دولت و سازمان های سرمایه گذاری را بازی کنند و با کمک مدیران دولتی، اساتید دانشگاهی و فعالان حوزه کسب وکار منابع را مدیریت شده در اختیار استارتاپ ها قراردهند و به موفقیت آنها کمک نماید.

– از دیدگاه شتابدهنده تخصصی سکو چه موانع دست وپاگیر در حمایت از پروژه ها و توسعه در این مسیر وجود دارد؟

بسیاری از استارتاپ های کشور مجبور هستند برای بهره گیری از امکانات دولتی و یا اخذ مجوز های مختلف از همان ابتدای مسیر شرکت ثبت نمایند و قبل از اینکه مدل درآمدی خود را کشف کنند و درگیر مسائل و تکالبف حقوقی و قانونی همچون مالیات و بیمه شوند به نظر من اگر قانونی باشد که به استارتاپها این فرصت را بدهد که در یک بازه نهایتاً ۲ساله با روش های تسهیل شده نسبت به ثبت شرکت اقدام نماید و دولت طی دوره های آموزشی و تبیین آیین نامه و دستور العمل هایی نسبت به تعریف فعالیت های شتابدهنده ها، استارتاپ ها به نهاد های مختلف همچون سازمان های مالیاتی و بیمه ای کشور  و ارگان ها و نهاد ها و اتحادیه که نسبت به ارائه مجوز فعالیت می کنند  اقدام نماید و آنها ملزم نماید که نهایت تسهیل فرآیند کاری آنها را انجام دهد می تواند تاثیر شگرفی در اکوسیستم داشته باشد.

– برای جذب بیشتر سرمایه گذاری  از سوی اشخاص حقیقی چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟

به اشخاص حقیقی زمانیکه می خواهند در بورس سرمایه گذاری نمایند پیشنهاد می شود که از یک کارگزار حرفه ای و خوش نام و بر روی سبدی از سهام ها اقدام نمایند و مرور زمان وارد خرید و فروش سایر سهام ها شوند من هم پیشنهاد دارم که اشخاص حقیقی سرمایه خود را ۳قسمت نمایند یک قسمت را بر روی کسب و کارها و یا بخش های که سود نسبتاً مشخصی دارد و کم ریسک تر است سرمایه گذاری نمایند یک قسمت را در بورس برده و روی شرکت های بورسی سرمایه گذاری نمایند یک قسمت را بر روی تیم های استارتاپی سرمایه گذاری نمایند  که بهتر است از بین تیم هایی که در داخل شتابدهنده ها رشد کرده اند استارتاپ مورد نظر خود را انتخاب نماید.

پیشنهاد دارم که شتابدهنده مختلف با تشکیل کنسرسیوم و سبدهای سرمایه گذاری بر روی استارتاپ های مختلف خود این امکان را برای سرمایه گذار های حقیقی مهیا نماید تا آنها با ریسک کمتری و آرامش خاطر بیشتری سرمایه خود را به این بخش پرخطر وارد نمایند.

– برنامه توسعه ای  خودتان را بفرمایید  و  از طرفی چه خواسته ای از دولت سازمان و یا ….  برای بهبود روند سرمایه گذاری  و شتاب دهی فعالیت استارتاپها دارید؟

شتابدهنده تخصصی سکو در شروع فعالیت خود است و در تلاش با استفاده از متد منچینگ (مشاوره، منتورینگ، کوچینگ)خود به صورت مجازی در سرتاسر کشور به کارآفرین های متقاضی ارائه خدمت کند و حضور بیشتری در کلونی های استارتاپی در شهرستان ها داشته باشد و خود نیز در شهرهای مختلف نسبت به برگزاری گردهمایی های استارتاپی اقدام نماید و با تیم های شهرستانی بیشتری جهت سرمایه گذاری روی طرح ها و محصولات آنها مصاحبه نماید.

– نگاه شتابدهنده تخصصی سکو به آینده سرمایه گذاری روی استارتاپها در کشورمان چگونه است ؟

فکر می کنم در آینده نزدیک استارتاپ ها نقش پررنگی را در اقتصاد کشورمان بازی خواهند کرد ولیکن همواره سرمایه گذاری در این حوزه پر ریسک خواهد بود سال پیش رو سال سختی است و تعداد زیادی از سرمایه گذارها منابع مالی موقت خود را از دست خواهند داد و استارتاپ های زیادی از بین می روند ولی اگر آنها به جای محصول و خدمت بر روی تیم سرمایه گذاری کرده باشند می توانند به کمک همان تیم و روی یک ایده و محصول دیگر چندین برابر منابع مالی اولیه سرمایه گذاری خود را برداشت نمایند.

– کلام پایانی خود را بفرمایید…. (هر آنچه که می تواند در بهبود روند سرمایه گذاری استارتاپها موثر باشد…)
هیچ وقت ناامید نشوید تیم خوب بسازید و برای جذب سرمایه باید یک ارائه جذاب برای سرمایه گذار ارائه دهید و سعی کنید داستان کسب و کار خود را به بهترین نحو ممکن ارائه دهید. جذب سرمایه از سخت ترین کارهای یک کسب و کار است برای آن برنامه ریزی داشته باشید و انتظار نداشته باشید که یک شب به همه چیز برسید به قول دوستی که جاده کسب و کار را تشبیه جاده چالوس می کرد و می گفت این جاده بسیار زیبا است ولی پر از پیچ و خم و دره و پرتگاه است اگربا سرعت مطمئنه و با آمادگی کامل وارد این جاده نشوید و از راهنمایی دیگران برای طی مسیر استفاده نکنید و مواظب رانندگان پرخطر این مسیر و دزدان سر گردنه آن نباشید مسیر برای شما دشوار و با ضرر و زیان مادی و جانی همراه خواهد بود سعی کنید از مسیر زیبا لذت ببرید به موقع استراحت نماید تا قله آرزوهایتان برسید و موفق شوید.

–  همچنین شیوع کرونا روی فعالیت شتابدهنده تخصصی سکو تاثیری داشته است؟

بروز هر نوع بیماری می تواند بر روی کسب و کار و زندگی ما تاثیر بگذارد چه برسد به بیماری همه گیری که کشنده هم هست فعالیت های فیزیکی و حضوری به شدت کاهش یافته است و یا به طور کامل معوق شده است و سرعت کار بعضی از تیم های ما را کند کرد و هزینه های سربار مجموعه ما از پیش بینی های قبلی مان بیشتر شد.

ولی این بیماری محاسنی هم داشت و به مدیران و مسئولان و مردمی که با فضای مجازی مشکل داشتند اثبات کرد که آنها اشتباه می کردند و این فضا در کنار خطرات و معایبی که از آن اسم می بردند می توانند بسیار تاثیرگذار و مفید هم باشد.

بسیاری از استارتاپ ها که ادعا داشتند و همواره نق نق می کردند نیز متوجه شدند هنوز زیر ساخت های آنها آمادگی ورود حجم زیاد مخاطب را ندارد و باید برای رفع آن فکری بیاندیشند.

خیلی استارتاپ ها با ارائه خدمات رایگان به مردم به آنها نشان دادند که در هنگام سختی ها در کنار آنها هستند و امیدوارند که مردم هم در دوره پسا کرونا در کنار آنها باقی بمانند.

و بسیاری از سرمایه گذارن حقیقی متوجه اهمیت کسب و کارهای دیجیتال شدند و به فکر سرمایه گذاری در این بخش افتادند.

– چرا شمار شتابدهنده به نسبت فضای کسب و کار ان طور که باید نیست( محدود هستند) ؟ برای راه اندازی شتابدهنده مقررات سختی وجود دارد و چه مشکلاتی دارد؟ توضیح دهید لطفا

 به نظر من در کل تعداد شتابدهنده ها به نسبت پتانسیل های بالقوه ما در کشور اندک است ولیکن از آنجایی که دانشگاه های ما و آموزش و پرورش ما بر خلاف تمام تلاش ها همچنان از صحنه عقب افتاده اند در حال حاضر تعداد شتابدهنده ها به نسبت تیم های استارتاپی چندان فاصله ای ندارد.

برای راه اندازی شتابدهنده مسیر های مختلفی است اگر شتابدهنده نخواهد از منابع مالی دولتی در شروع کار خود استفاده نکند و خود زیر ساخت های فضا و مشاوران و منتورهای مناسب را داشته باشد و برای خود یک طرح مشخص داشته باشد می تواند نسبت به اخذ موافقت راه اندازی شتابدهنده از ستادهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام نماید.

البته پروسه ثبت مراکز شتابدهی در پارک پردیس تهران کمی طولانی است که می توان آنرا هم مدیریت کرد که خوشبختانه در این مسیر بر خلاف سایر مجوز ها سختی زیادی وجود ندارد فقط به نظر می رسد بروکراسی اداری آن طولانی شده است شاید به دلیل تعداد زیاد درخواست شتابدهنده ها است که می خواهند در همان ابتدای شروع به کار از منابع مالی دولتی بهره ببرند که همین امر با وجودی که در ابتدا خطرناک به نظر می رسد ولی اگر منابع مالی به صورت شفاف در اختیار شتابدهنده ها قرار گیرد می تواند راه گشا سایر بخش های اعطا کننده مجوز نیز باشد.

سختی کار وقتی است که مجموعه ها می خواهند با پول دولت شتابدهنده بزنند و البته در این سالها بودند شتابدهنده هایی که فقط آمدند و از این فرصت و منابع استفاده کردند و چون دولتی و یا نیمه دولتی بودند، پاسخگویی و خروجی مناسبی هم نداشتند.

دولت و مسئولین اگر همزمان که نظارت و تخصیص منابع را برای راه اندازی شتابدهنده بیشتر می کنند فرآیند های حقوقی استارتاپ ها و شرایط اخذ مجوز فعالیت های آنها تسهیل کنند می توانند در شکوفایی بیشتر این اکوسیستم نقش بسزایی ایفا نماید.

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
اشتراک گذاری

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.