سرمایه بذری

کسب و کارها برای توسعه خود نیازمند صرف هزینه هستند که باید از طریق سرمایه‌گذاری تأمین شود. میزان این سرمایه‌گذاری و چگونگی تهیه آن در دوران مختلف یک کسب و کار می‌تواند متنوع باشد. معمولاً تیم‌هایی که به تازگی کسب و کار نوپای خود را راه‌اندازی کرده‌اند با سختی‌هایی برای تأمین سرمایه اولیه خود مواجه هستند. هر چند راه‌کارهای مختلفی پیش روی این افراد وجود دارد، اما هر کدام از این راه‌کارها ممکن است پیچیدگی‌های خاص خود را داشته باشد! در این بین شتاب‌دهنده‌ها نیز تلاش خود را برای تأمین چنین سرمایه‌ای بر حسب ارزش اولیه و نیاز تیم مبتنی بر اهداف تعریف شده،‌ انجام می‌دهند. هر چند میزان این سرمایه معمولاً‌ زیاد نیست اما از جنبه‌های مختلفی می‌تواند برای یک کسب و کار نوپا کمک‌کننده باشد.

یکی از تصورات رایجی که در بین برخی از تیم‌های تازه راه‌اندازی شده و کم تجربه پیش می‌آید این است که بخش قابل توجه چنین سرمایه‌ای می‌تواند صرف هزینه حقوق نیروی انسانی شود که چنین چیزی اشتباه است! هر چند این موضوع قابل درک است که اگر اعضای تیم بخواهند تمام وقت خود را صرف کار بر روی ایده کسب و کاری پذیرفته شده در شتاب‌دهنده کنند، مطمئناً بخشی از این سرمایه صرف رفع نیازهای اولیه‌ی افراد تیم از جمله هزینه‌های رفت و آمد تا محل کار و از این دست موارد خواهد شد، اما معادل‌سازی آن با حقوق و دستمزد، تصور درستی نیست.

انتظار می‌رود که اعضای تیم، از این سرمایه برای تحقیقات بازار و اعتبار سنجی، طراحی و تولید اولیه خدمت یا محصول خود و همچنین ورود به بازار و تست محصول/ خدمت استفاده کنند تا بتوانند به اهداف آغازین تعیین شده خود برسند و کسب و کار را برای جذب سرمایه‌های بالاتر در مراحل بعدی آماده کنند. به همین منظور ما تلاش می‌کنیم تا در طراحی مهم‌ترین اهداف در مرحله رشد تیم‌ها در کنار ایشان باشیم و در این مهم یاریشان کنیم تا بتوانند به‌ترین بهره‌برداری را از سرمایه دریافت شده داشته باشند.

در شتاب‌دهنده سکو، سرمایه بذری بر اساس شرایط هر تیم متفاوت خواهد بود که پس از بحث و بررسی و ارزیابی‌های صورت گرفته روی یک عدد مشخص با تیم به توافق خواهیم رسید. به ازای این سرمایه و البته سایر خدمات ارائه شده در شتاب‌دهنده، بخشی از سهام تیم به سکو تعلق خواهد گرفت که طی قراردادی تمامی شرایط  این همکاری بین دو طرف مشخص خواهد شد. همچنین نحوه پرداخت سرمایه به صورت مرحله‌ای و بر اساس رسیدن به اهداف میان مدت تعیین شده انجام می‌شود.

تیم‌ها می‌توانند برای استفاده از امکانات شتابدهنده تخصصی سکو، از جمله بهره‌مندی از سرمایه بذری به بخش پذیرش سایت مراجعه کنند.

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تماس در واتساپ whatsapp